Domů / O nás / Aktuality / Mattoni Running Festival Olomouc znovu bavil celé město. Vítězný Ital D’Onofrio zrychlil kvůli fotbalu

Mattoni Running Festival Olomouc znovu přinesl úžasnou atmosféru a kvalitní výkony. Králem hlavního závodu, tradičního Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, se stal s časem 1:04:56 Ital Daniele D’Onofrio. Nejlepším Čechem byl Jiří Homoláč. Mezi ženami neměla konkurenci Maďarka Nóra Szabo (1:12:44), jako druhá doběhla Tereza Hrochová. Novinkou byl závod Šantovka 5 km běh, který vyhrál Slovák René Valent, v ženách Eva Vrabcová Nývltová. „Od prvního ročníku tady cítíme obrovskou podporu města i místních obyvatel. Místní lidé tu opět vytvořili neuvěřitelnou atmosféru – moc děkujeme všem, co běžcům fandili,“ řekl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Celkem se sportovního festivalu zúčastnilo 8700 běžců z 51 zemí.

Živo bylo na Horním náměstí v samotném centru Olomouce hned od sobotního rána. Mattoni Running Festival Olomouc nabídl zážitek pro celou rodinu. Už v 9 hodin odstartoval nový závod Šantovka 5 km běh. Odpoledne se bylo možné zapojit do oblíbené dm rodinné míle či bambini runu, kterých se zúčastnilo přes 2750 závodníků. Radost z pohybu si užívali úplně ti nejmenší, ale i jejich rodiče či prarodiče.

V 19:00 začal tradiční Mattoni 1/2Maraton Olomouc, který je oceněn známkou kvality Světové atletiky. Vrchol celého dne, který odstartoval primátor města Miroslav Žbánek, nabídl parádní podívanou nejlepších evropských atletů. S nimi běželo 5400 závodníků. Už od prvních kilometrů se utvořila na čele trojice, ve které byl Němec Sebastian Hendel, za ním Ital Daniele D’Onoforio a Francouz Valentin Witz.

Spěchal sledovat Itálii na Euru

Tři elitní evropští atleti běželi spolu, zbytek startovního pole nestíhal. Ke konci závodu se ale trhl Ital D’Onofrio, jehož maximem je čas 1:02:32 z Gdyně z roku 2020. Vytvořil si dostatečný náskok a do cíle doběhl osamocen. „Jsem spokojený, musel jsem běžet rychle, abych stihl večerní fotbalový mač Itálie,“ dodal v cíli s úsměvem Ital D’Onofrio a hned šel koukat na úvodní duel Itálie na letošním Euru.

O devět vteřin za ním skončil Hendel, který tak nenavázal na vítězství na půlmaratonu v Českých Budějovicích před dvěma týdny. V cíli německý běžec zaznamenal čas 1:05:05. „Byl to těžký závod, nemohl jsem rozhýbat nohy v závěru, když začal Daniele unikat naší skupince,“ popsal Hendel. Třetí skončil Francouz Witz, který doběhl v čase 1:05:16.

Dobrý výkon podala Tereza Hrochová, která skončila druhá v čase 1:12:58. Třetí byla Ukrajinka Maryna Nemchenko (1:13:19) a vítězkou se stala Maďarka Nóra Szabó. „Já jsem stále překvapená, nemohu tomu uvěřit, nečekala jsem to. Cítila jsem se trochu unaveně po evropském šampionátu v Římě, takže jsem opravdu šťastná, že jsem to zvládla. Moc děkuji svému trenérovi, že mi věřil,“ prohlásila v cíli šťastná Maďarka Szabó.

Nejlepším českým běžcem se stal Jiří Homoláč (1:09:45), který si pochvaloval tradiční skvělou atmosféru. Jako druhý domácí závodník byl v cíli Tomáš Křivohlávek.

Mattoni Running Festival Olomouc byl tradičně spojen s akcí Moravia Sport EXPO, Veletrhem sportovních aktivit, potřeb a Olomouckých sportovních klubů. Už v pátek ráno si na Výstavišti Flora přes 1200 dětí vyzkoušelo aktivity s třiceti lokálními sportovními kluby, na podiu byly k vidění ukázky sportů. Unikátní akci pořádá město Olomouc. Mattoni Running Festival Olomouc byl znovu také součástí projektu EuroHeroes, který podporuje elitní evropské atlety. V Olomouci se běžel již třetí závod letošní série.

Titulárním partnerem festivalu byla znovu společnost Mattoni, jež přináší pitný režim závodníkům v Olomouci již čtrnáctým rokem. Minerální voda Mattoni je díky vyváženému poměru vápníku, hořčíku a draslíku tou nejlepší volbou nejen pro každý den, ale i pro přirozenou hydrataci a doplnění minerálů před, při i po sportovním výkonu. Proto je s během neodmyslitelně spjata již řadu let.